Hvězdy nám nepřály - John Green

17. února 2013 v 17:41 | lina |  Knihy

V originále: The Fault in Our Stars
Vydalo: nakladatelství Knižní klub
Datum vydání: 4.3. 2013 (CZ), 2012 (AJ)
Počet stran: 240
Hodnocení na GR: 4.54
Moje hodnocení: 5
V šestnácti život začíná. Většina prožívá své první lásky a zklamání. Šestnáctka by měla být začátek bezstarostnosti, takovým předstupeň sladkých sedmnácti, nebo ne? Hazel šestnáct je, a jak sama říká, je to její zázrak. Ve třinácti jí diagnostikovali rakovinu štítné žlázy a Hazel se připravovala na to, že už tu dlouho nebude. Dokud jí nedali jeden lék, který rakovinu zpomalil, ale i přesto je pořád ve stádiu 4. I přesto Hazel raději zůstává doma s knihami a tak jí její matka navrhne (spíš donutí, protože si myslí, že její dcera propadá depresi) chodit do podpůrné skupiny. A na jedno sezení dorazí Augustus Waters. Augustus je sympatický, přitažlivý, momentálně 14 měsíců bez rakoviny a k Hazelině překvapení jí věnuje svoji plnou pozornost.

"A já jsem se zamilovala, jako když člověk usíná: pomalu a pak najednou docela"

Příběh se pak točí i kolem Hazeliny nejoblíbenější knihy, Císařský neduh od Petera Van Houtena, kterou doporučí Gusovi, a která se tak stane katalyzátorem nadcházejících události. Příběh Cisařského neduhu vypráví dívka jménem Anna, která má taky rakovinu a protože je psán v první osobě, končí, když Anna zemře. A oba mladí hrdinové zoufale touží zjistit, co se stalo s Anninou rodinou a taky jejím křečkem Sisyfem.

"Občas si člověk přečte nějakou knížku a pocítí až fanatickou potřebu přesvědčit úplně každého, aby si ji přečetl také, protože se mu zdá, že je to jediný způsob, jak náš roztříštěný svět uvést zase do pořádku."
Hazel prošla za celou knihu a asi největším vývojem. Na začátku to byla tak trochu zakřiknutá holka, co byla radši doma.
Protože čím míň lidí znáte a stýkáte se s nimi, tím míň lidem, pak vaše smrt ublíží. To Gus jí pomohl povystrčit růžky z
pomyslné ulity. No a pak je tu samozřejmě ON, Augustus. Kluk, kterého si zamilujete, i kdybyste nechtěli. Má zvláštní pohled na svět a chvílemi mi připadalo, že nemluví sedmnáctiletý kluk, ale životem unavený čtyřicátník, co našel morbidní
zábavu ve filozofování. Ovšem na druhou stranu, když je vám sedmnáct a máte rakovinu, asi nemůžete být jako ostatní.


Hvězdy nám nepřály je čtvrtá samostatná kniha od amerického autora Johna Greena, která vyhrála v 2012 kategorii Nejlepší YA fikce. K jejímu napsání ho, mimo jiné, inspirovala práce v nemocnici s dětmi s nevyléčitelnými nemocemi.

V knížce se několikrát píše autorovi Císařského neduhu, tak jsem to zkusila pojmout trochu netradičně a napsat svůj vlastní.

Milý pane Greene,
Jak se opovažujete napsat něco tak nádherného a zároveň devastujícího. Děkuji, že jste mě na začátku upozornil, že příběh je fikce. I tak byly vaše postavy neuvěřitelně uvěřitelné. Že jste je oživil dialogy, u kterých jsem se smála a i konec, kdy jste ze mě udělal kropící konev. Skládám Vám poklonu, za to, že jste si, jako muž, vybral za vypravěčku Vaší knihy dívku. Děkuji, že jste v dnešní záplavě upírovlkodlačích lovců monster, napsal příběh o životě, který možná nechceme, aby se odehrával, ale který se dotkne každého, kdo se odváží do něj začíst. Příběh o lásce, které uvěříme. Vyprávění, které plyne jakoby samo, ale přesto nás nutí zamyslet se. Děkuji, že jste napsal něco, co zaujme a co by si měl přečíst každý, bez ohledu na věk.

S velkým obdivem
Eliška

Musím pochválit českou obálku, která se té originální podobá, ale přitom má svoji vlastní osobitou podobu, jednoduché barvy, které lahodí oku.

Na závěr bych chtěla poděkovat také Knižnímu klubu, díky kterému jsem si mohla užít svůj první, a zrovna tak úžasný, pracovní výtisk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laduš Laduš | 17. února 2013 v 18:28 | Reagovat

První krůčky jsou vždy nejisté. A tak je tomu i zde. Začátek je chladný a úzkoprsý, ale od třetího odstavce se vše mění. Autorka se dostává do vedení a nechává se strhnout knihou a jejím příběhem. Děkuji za krásnou práci slova, po kterém toužím si knihu přečíst. (Hodláš mi ji půjčit?)
Tleskám a přeji další knihy, na kterých se budeš moct vyřádit svým pisatelským umem.

2 nel-ly nel-ly | Web | 20. února 2013 v 22:19 | Reagovat

originální jako všechno, co napíšeš
hodně o tom teď slyším z různých zdrojů ale nevím... jednou ano, myslím, že to bude kniha, která by mi neměla utéct, ale myslím, že to bude chtít mít tu správnou náladu
a určitě bude vyžadovat víc pozornosti, než to, co čtu teď

3 Zdiška Zdiška | 27. února 2013 v 17:36 | Reagovat

Kdo si myslí, že brečet nebude, mýlí se. Bude. Nicméně tahle knížka stojí za přečtení!

4 Suzy Suzy | E-mail | 24. března 2013 v 20:29 | Reagovat

Tuhle knížku opravdu zbožňuju :) :-)

5 Lily Lily | 7. května 2013 v 11:55 | Reagovat

Jednou přečíst a dost. Podruhé bych to už asi nezvládla :))

6 S c a r s S c a r s | Web | 15. června 2013 v 12:21 | Reagovat

Od Greena jsem četla An Abundance of Katherines a moc se mi to líbilo :D Na tuhle knížku si taky dělám zálusk, už kvůli tomu, že v AAoKatherines byla zveřejněná první kapitola z Hvězdy nám nepřály a mě si to okamžitě získalo :D

7 Sarah (ker) ^^ :DDD Jackovská. Sarah (ker) ^^ :DDD Jackovská. | 31. října 2014 v 10:10 | Reagovat

This is best <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama