Tutanchamon

9. ledna 2009 v 21:01 | lina |  Ze života studentky
....Nečůrejte na exponáty....
Konečně jsem se dostala na výstavu o Tutovi, mám ho hrozně ráda, i když se o něm nic neví:D


Troška teorie : Tutachnaton byl pravděpodobně synem Achnatona a Nefertiti, ale to není tak jisté, taky mohla být jeho matkou královna Teje, nebo některá z Achnatonových milenek. A když Achnaton zemřel, posadili malého osmiletého Tuta na trůn, oženili ho s jednou z jeho sester, myslím, že jí bylo tehdy šestnáct let. Pohybuju, že osmileté dítě je schopné vládnout, ale co bylo důležité, Tut zrušil tatíkův(strýčkův, bratrův, opravdu se neví kdo to jeho byl) kult jednoho boha, nastolil zase mnohobožství a přejmenoval se na Tutanchamona. Chytrý kluk:D. A tak si vládl, vesele s milující manželkou/sestrou, až do svých osmnácti let, kdy měl pravděpodobně nehodu s kočárem a ošklivě si zranil koleno. Následná infekce pak mohla vést k jeho předčasné smrti, nebo to mohla být také vražda, protože na rentgenovém snímku lebky je vidět úlomek kosti. Vědci, lékaři a archeologové se přiklánejí spíš k možnosti první.

Tak nám Tut zemřel. Mumifikovaliho, pohřbili a to velice šikovně, protože do jeho pohřební komory se vykradači hrobů nedostali. Z jeho manželky/sestry se stala vdova, čehož využil (zlotřilý a mocichtivý) kněz/rádce/kdoví co ještě Aje. Vzal si vdovu, prohlásil se faraonem a vesele vládl, než ho vystřídal Haremheb generál/rádce/muž pro všechno, též se prohlásil faraonem a vládl. S naším drahým/mrtvým Tutem, tak vymřela jedna z nejdéle vládnoucích egyptských dynastií. Je sice známo, že Tutanchamon měl dvě děti, ale obě zemřeli, jedno se narodilo předčasně a druhé zemřelo pravděpodobně hned po porodu, obě byli pochovány s Tutem v hrobce.

Nechme Tuta odpočívat v hrobce:D a přenesme se do Londýna. Maličký Howard Carter si čte o Egyptě a ví, že se tam prostě jednou podívá. Sen se v Howardových osmnácti letech (ta osmnáctka je nějaká důležitá) stane skutečností a on je pověřen dohlížením a zakreslováním nějakých vykopávek v Egyptě. Pak se, ale něco pokazí, Howarda vyhodí a on se stane pochybou existencí provádějící turisty po Egyptě. Tam potká lorda Carnarvona a přemluví ho, aby financoval jeho sen, najít ztraceného egyptského faraona.

Howard odjede kopat do Údolí králů, dlouho nic nenachází(cca15 let:D), až najednou najdou zapečetěný vchod do hrobky. Počká se na lorda a jeho dcerunku a vchod se otevře. Místní v hrůze prchají, protože den před otevřením hrobky, sežere kobra Carterova kanárka a to je špatné znamení. Kobra je přece jenom ochránce faraonů. Howard, lord ani dcerunka nedbají na neblahé předsudky a vyvrtají díru do dveří. Co vidí je neskutečné, ta spousta zlata a alabastu, ebenu by vyrazila dech každému.

Pak objeví to nejdůležitejší, samotného faraona Tutanchamona, v jeho zlatých rakvích. Postupně se propracují až k mumii samotné, ta se skrývá ve zlaté masce, která později proslaví Tuta po celém světě. Carter je slavný, lord je slavný a dcerunka šťastná(mimochodem byla to sympatická dívčina).

A tady to končí? Omyl, ještě bych chtěla říct pár slov o té kletbě:D
Začalo to pár měsíců po nalezenení Tuta, lorda Carnarvona našli mrtvého v jeho hotelovém pokoji. Pak také železniční magnát George Jay Goulda navštívil hrobku, ale onemocněl z toho. Další byla smrt kurátota Britského muzea, ten jen označoval exponáty z hroby.Dokonce prý jeden francouzký egyptolog po návštěvě hrobky nešťastně upadl a zemřel.
Nutno dodat, že Howard se dožil 64 let.

Tak co myslíte, byla to kletba?

Celá výstava se pak skládala z exponátu(samozřejmě kopií) z Tutovi hrobky. Krása:D Fakt, kdo jste tam nebyli, měli byste okamžitě nabrat směr Brno a jít se mrknout. Taky bych chtěla poděkovat Ein, která mi umožnila, díky svým dárkovým poukazům toto místo navštívit zadarmo a Nikole, která s námi šla, a taky, díky, že jste se nepovraždily:D

Drahouškové článek jsem vyplodila sama, a že to bylo něco, snad si počtete, ale když kopírovat tak se zdrojem, jasné?!
Za chyby se omlouvám, když nějaké najdete, dejte vědět já je pak opravím:D
A ano, děkuji všem co jste se propracovali až nakonec, tak schválně, kdo to byl???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 10. ledna 2009 v 19:54 | Reagovat

Jo tuhle výstavu jsem sice neviděla, ale byla jsem na podzim v muzeu v Káhiře, takže to mám ve vcelku živé paměti...Je to rozhodně fascinující...

2 han-chan:) han-chan:) | Web | 10. ledna 2009 v 22:37 | Reagovat

ahojka, takže Soul je taky tvůj oblíbenec?? :))))

3 Kumiko-chan Kumiko-chan | E-mail | Web | 11. ledna 2009 v 8:41 | Reagovat

wow som o troška múdrejšia. keď som si to prečítala, a zaujímavé ^^

4 han-chan:) han-chan:) | Web | 11. ledna 2009 v 9:31 | Reagovat

hej přesně, ta jeho dokonalá symetrie :D :D ale aj Black Star se dá :D :Dmě se líbí aj Shinigami-sama XD XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama