Gejša (Memoirs of a Geisha)

8. června 2008 v 12:44 | lina |  Filmy
Na začátek bych chtěla upozornit, že neumím psát recenze. Ale u tohohle se alespoň musím pokusit. Tenhle film jsem viděla podruhé a knížku, kterou napsal Arthur Golden jsem četla hned několikrát. Je to krásný příběh. ..

Všechno to začíná, když malou Čijo a její setru prodají. Čijo se dostane do čtvrti gejš do okije, kterou vede paní Nita. Vůbec se jí tam nelíbí a chce utéct i se svou setrou, ale bohužel neví kde je. V okiji žije jedna dívka, které říkají Tykev(v knížce to byla Dýně) a jedna gejša Hatsumomo, která živí celou okiji. Hatsumomo je zlá, vybušná a zamilovaná. Ovšem gejša se nikdy nesmí zamilovat.
Hatsumomo prozradí Čijo, kde najde svou sestru a ta ji přemluví ať spolu utečou. Jenže čijo se při svém pokusu o útěk zraní a tak si zničí svou budoucnost. paní Nita z ní udělá svého "otroka". Jednou, když Čijo sedí na mostě, zastaví se u ní nějaký muž. Je na ni moc hodný a koupí ji kornout zmrzliny a dá jí nějaké peníze. Malá Čijo se rozhodno, že se i přes nepřízeň osudu stane gejšou, jen aby se zase mohla setkat s mužem, kterému všichni říkají Ředitel(Ken Watanabe).
Pomocnou ruku jí nabídne zkušená gejša Mameha(Michelle Yeoh). Vsadí se s paní Nitou o to, že Čijo, spaltí všechny dluhy do šesti měsíců, po tom co se stane gejšou. A tak začíná trnitá cesta za Čijiným snem. Být gejšou totiž není vůbec lehké. Vše, ale klapne a na svém debutu má, teď už Sayuri (Ziyi Zhang) (Čijo), velký úspěch. Za chvíli se z ní stane jedna z nejžádanějších gejš. setká se i s Ředitelem, ale jako úkol dostane bavit jeho přítele Nobua, který je znetvořený, následkem popálenin. Přesto je Sayuri šťastná, že má Ředitele nablízku.
Hatsumomo je zděšena rychlým úspěchem Sayuri a dělá všechno pro to, aby ji znemožnila. Zaučuje Takev, která je nemotorná a nepříliš oblíbená, a štve ji proti Sayuri. Jejich spor se vyostří, když je za Sayurino panenství nabídnuta nejvyšší částka v historii a paní Nita Sayuri adoptuje. Hatsumomo se prohrabe Sayuri v pokoji a najde kapesník od Ředitele. Mezi těmi dvěma se strhne bitka a shozená lampa zapálí okiju.Po tom Hatsumomo odchází.
Za nedloho po tom nastane válka. Sayuri je odvezena kamsi do hor, kde pracuje u výrobců kimon. Když je Japonsko, jako spojenec Německa, poraženo do měst se nahrnou Američané. Pro Sayuri přijíždí Nobu, chce po ní aby mu pomohla uzavřít kontrakt s Američany. Jeho firma lehla popelem a nová zakázka by mu pomohla dostat se zase na vrchol. Sayuri tedy souhlasí a odjíždí na ostrov kde se opět setkává s Tykví, Mamehou a Ředitelem.
Sayuri udělá na kapitána dojem, ale Nobu začne žárlit. Aby se ho zbavila, připraví plán, Nobu ji má vidět jak se miluje s kapitánem, ale namísto, aby je viděl Nobu ji uvidí Ředitel. Sayuri je zdrcená. Vrací se do Tokia a dál vede život gejši. Pak si ji, ale někdo nechá zavolat do čajovny. Sayuri je přesvědčená, že je to Nobu. V čajovně na ni ovšem čeká Ředitel. Vyznají si lásku a všechno dobře skončí. V knížce je ještě napsané, že Sayuri odjela s Ředitelem do Ameriky, kde si založila malou čajovnu, protože byl ženatý nemohli být spolu na veřejnosti. Měli ovšem dvě nebo jedno dítě.
A na závěr plakát a zajímavost, Ziyi Zhangová měla po celou dobu natáčení kontaktní čočky, na které má alergii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama